Lubliniec - Ocalić od zapomnienia

Jarosław Jarochowski

Jarosław Jarochowski (herbu Przerowa) urodził się 24 lipca 1893r. w Odessie w rodzinie Cypriana i Ludwigi z domu Adler. Ojciec Cypriana pochodził z patriotycznej rodziny z Sokolnik Małych (w powiecie szamotulskim) i był przedstawicielem handlowym światowej marki szampana Veuve Cliquot Ponsardin, zaś mama to primabalerina Teatru Wielkiego w Warszawie. Nie jest jedynym dzieckiem państwa Jarochowskich (miał czworo rodzeństwa) w tym, starszego brata Bohdana Jarochowskiego, dziennikarza, sekretarza i prezesa Towarzystwa Polsko-Czechosłowackiego oraz wiceprezesa Towarzystwa Polsko-Jugosłowiańskiego.

Jarochowski w 1918r. ożenił się z Anielą Cegielską, córką właściciela dominium Łagiewnik Wielkich - Edwarda Cegielskiego (przemysłowca z Poznania, współwłaściciela pierwszej w Polsce fabryki guzików w Poznaniu, a także członka zarządu Spółdzielni "Rolnik" we Wrześni, który nabył Łagiewniki w 1917r.,) tym samym zostając właścicielem majątku. Po roku rodzi się państwu Jarochowskim syn - otrzymuje po ojcu imię Jarosław (5 lat później przychodzi na świat córka - Maria Anna).


Dwór w Łagiewnikach Wielkich przed 1922r.

Dwór w Łagiewnikach Wielkich  - widok współczesny

W 1920r. Jarochowski sprzedaje ludności miejscowej 94 morki pola, oraz 120 mórg lasu. W sierpniu 1922r. zostaje mianowany komisarycznym członkiem Wydziału Powiatowego na Powiat Lubliniecki.

W 1923r. został wybrany do Ślaskiej Izby Rolniczej. W tym samy roku zakłada Spółkę Akcyjną "Rolnik" w Lublińcu (wraz z między innymi: państwem Niegolewskimi, Józefem Zielonackim, czy Maksymilianem Rzeźniczkiem). Zostaje też mianowany zastępcą podprokuratora przy Sądzie Powiatowym w Lublińcu.

Nieoczekiwanie - 14 lipca 1927r. w wieku 34 lat, Jarosław Jarochowski umiera i zostaje pochowany na cmentarzu w Łagiewnikach Wielkich (dzisiaj grobu już nie ma - w tym miejscu znajduje się obecnie kaplica św. Józefa).

Po śmierci Jarochowskiego w 1929 roku zarządcą majątku zostaje mianowany Henryk Cegielski (najprawdopodobniej brat Anieli Jarochowskiej), a rok później, w 1930r majątek ziemski w Łagiewnikach Wielkich zostaje przez wdowę sprzedany Urzędowi Ziemskiemu w Katowicach. Z kolei od Urzędu nabywa posiadłość Ministerstwo Sprawiedliwości,. W 1933r. spichlerz na terenie majątku przebudowano na budynek więzienny, zaś cały majątek w Łagiewnikach Wielkich przekształcono w penitencjarną kolonię rolniczą - podporządkowaną więzieniu w Lublińcu.

Rodzina Jarochowskich prawdopodobnie przeprowadza się w okolice Bolęcina.

Na podstawie:
Gazeta Urzędowa Województwa Śląskiego, 1922, R. 1, nr 8
https://www.buttonarium.eu/125/wytworcy-guzikow-ktorych-guziki-jeszcze-nie-wystepuja-w-buttonarium
Tygodnik Powiatowy na Powiat Lubliniecki nr 28 z 1927r.
https://naprzekordniom.wordpress.com/2022/12/26/sokolniki-male
http://izbapit.blogspot.com/2013/08/ii-agiewniki-wielkie-jako-gmina-wiejska.html
http://www.polskiezabytki.pl/m/obiekt/197/
Gazeta Powszechna: organ Zjednoczenia Producentów Rolnych 1923.07.03 R.4 Nr147
https://genealodzy.pl/