Lubliniec - Ocalić od zapomnienia

Józef Garus

Józef Garus urodził się 22 sierpnia 1905r. w Smugach koło Kłobucka w rolniczej rodzinie Józefa i Jadwigi z domu Kobis. Ze względu na to, iż od najmłodszych lat pomaga ojcu na roli - ukończył tylko 3 klasy szkoły powszechnej.


Józef Garus - 1938r.

Po osiągnięciu pełnoletności pracuje na własnym 3,6 hektarowym gospodarstwie rolniczym. W wieku 20 lat wstępuje w związek małżeński z Rozalią z domu Wilk, z którą ma trójkę dzieci.

 
Józef Garus wraz z rodziną

W kwietniu 1927r. zostaje powołany do odbycia służby wojskowej w 74 Pułku Piechoty, który stacjonuje w Lublińcu. Zostaje przydzielony do kompani CKM. Jest szkolony w obsłudze moździerza kalibru 81 mm i prawdopodobnie jest amunicyjnym w jednym z działonów. Szeregowy Józef Garus służbę w 74 Pułku Piechoty kończy we wrześniu 1928 roku.


Kompania ckm 74 pp, na tle koszar lublinieckich, początek lat 30-tych

W maju 1939 roku zostaje powołany do Kłobuckiego Batalionu Obrony Narodowej, wraz z którym bierze udział w kampanii wrześniowej i przechodzi cały szlak bojowy jednostki. Unikając niewoli powraca w rodzinne strony i niepokojony przeżywa okupację niemiecką pracując w swoim gospodarstwie.


Gen. Janusz Gąsiorowski wizytujący Kłobucki Batalion Obrony Narodowej,
w którym służył Józef Garus

Józef Garus umiera 24 kwietnia 1978 roku w wieku 72 lat i zostaje pochowany na cmentarzu w Kłobucku.

Józef Garus


Tabliczka pamiątkowa na grobie Józefa Garusa w Kłobucku

Na podstawie:
Biogram - Dominik Leśnikowski
Oddział Wydzielony Lubliniec - Adam Kurus