Lubliniec - Ocalić od zapomnienia

Aleksandra Herbowska-Matera

Ola Herbowska urodziła się 1974r w Lublińcu. 

Swoją edukację rozpoczęła w Szkole Podstawowej nr 4 w Lublińcu. Następnie kontynuowała ją w Liceum Ogólnokształcącym im A. Mickiewicza w Lublińcu. W tym okresie była uczennicą znanego malarza i artysty - pana Tomasza Lubaszki.


Pani Aleksandra Herbowska-Matera w jury, jednego z lublinieckich konkursów plastycznych,
obok stoi pan Tomasz Lubaszka, 2023r.

W 1993 roku podjęła studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Cztery lata później, w 1997r. roku otrzymała stypendium na Uniwersytecie w Getyndze (była to nagroda za zdobycie I miejsca w konkursie malarskim "Architektura Torunia" organizowanym przez WSP w Toruniu). Wreszcie w 1998r. obroniła dyplom w pracowni malarstwa prof. Mieczysława Wiśniewskiego, zaś pracę magisterską napisała o swoim mentorze i nauczycielu - Tomaszu Lubaszce.


Fragment wystawy prac prof. Mieczysława Wiśniewskiego (zmarłego w 2018r.)
u którego broniła dyplom Herbowska

Pani Ola mieszka i tworzy w Lublińcu.


Aleksandra Herbowska-Matera

W jej pracach dominują kompozycje abstrakcyjne, którym nie nadaje tytułu.

W osobisty sposób łączy różne media malarskie; farby akrylowe, olejne, emulsje oraz pastele. W swojej twórczości poszukuje wewnętrznej głębi, która jest dla niej nieodzownym elementem dzieła. 

Tak o pracach Herbowskie-Matery mówi Anna Łęgowik z Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu: "Malarstwo artystki pełne jest literackości. Rezygnuje ona z narracji i iluzjonistycznego przedstawiania przedmiotów. Tematem jak i powodem powstania tych obrazów jest poszukiwanie wizualnego obrazu energii, szukanie znaku odwzorowującego stosunek autorki do społeczności, ludzkości, fizyczności i wiary".

A rzeźbiarz Stanisław Henryk Kowalczyk dodaje: "Obrazy Oli tchną przedziwnym spokojem i harmonią, choć nie pozbawione wewnętrznej ekspresji. Myślę, że uzyskuje to dzięki fantastycznemu wyczuciu koloru i jego subtelnych niuansów, oraz niezwykłej umiejętności specyficznego kontrastowania".

Prace Aleksandry Herbowskiej-Matery były wystawiane między innymi: w Hanowerze, w Gottlieben w Szwajcarii, w Tarnowskich Górach, w Wałbrzychu, we Wrocławiu, Włocławku, Opolu, Kłodzku czy Lublińcu. 

Na podstawie:
Informacje i zdjęcia prac - przekazane przez panią Aleksandrę Herbowską-Matera
http://herbowska.art.pl/
https://nto.pl/tag/herbowska-matera