Lubliniec - Ocalić od zapomnienia

II Bieg Dookoła Polski - 1929

10 sierpnia 1929r. przez powiat lubliniecki przejechali kolaże biorący udział w II Biegu Dookoła Polski(Tour de Pologne). Był to VI etap, którego trasa prowadziła z Częstochowy do Katowic. Trasę tą o długości 114 km wytyczono następująco z: Częstochowy przez Herby, Lubliniec, Piaski, Tarnowskie Góry, Szarlej, Wełnowiec do Katowic gdzie ulicą Zamkową kolarze jechali przez dwór Marii na metę wyznaczoną na boisku Policyjnego Klubu Sportowego.

W Rajdzie tym po raz pierwszy  - brali udział śląscy kolaże: Antoni Wlokas z Żor, Wilhelm Kempny z Żor i Ewald Rurański z Królewskiej Huty.

Nasz powiat nie zapisał się w pamięci startujących kolarzy śląskich zbyt dobrze. Otóż już po starcie (godz. 15.13) odjechali oni w ucieczce wraz z Józefem Stefańskim (liderem wyścigu), oraz Stanisławem Kłosowiczem. Rurański i Wlokas byli przekonani że dobrze znają teren i to oni prowadzili ucieczkę - niestety, gdy przejeżdżali przez powiat lubliniecki na jednym ze skrzyżowań cała czwórka z przewagą ok. 3 minut nad pozostałymi została źle pokierowana. Wkrótce szosa się skończyła i kolarze wjechali na polną drogę. Wiadomym się stało, że się pogubili.

Widząc nadchodzące osoby Stefański spytał o drogę słowami „Czy tędy prowadzi trasa wyścigu?”
Chłopi stali i się patrzyli nic nie odpowiadając.
Rurański szybko zrozumiał, o co chodzi i zapytał „Hopy kaj my som”, poczym uzyskując odpowiedź na „kaj” zorientował się w błędnym położeniu uciekinierów:)
Zdarzenie to przekreśliło szanse na wygranie etapu w Katowicach przez Ślązaków. Mimo problemów - i nadrobienia prawie 6km - Antoni Wlokas - dojechał do Katowic na miejscu 17.

Zwycięzcą etapu został Jerzy Lipiński z AKS Warszawa, który etap pokonał z czasem 3:11,8s.

Po dojeździe do Katowic z wyścigu wycofał się Wilhelm Kempny z Żor, zaś w następnym etapie z Katowic do Krakowa - Antoni Wlokas.

Opracowane na podstawie:
Polska Zachodnia - sierpień 1929
https://kolarstwoslask.pl/tour-de-pologne-1929/
Wikipedia

Zdjęcia:
https://kolarstwoslask.pl/tour-de-pologne-1929/