Lubliniec - Ocalić od zapomnienia

Żeliwna plakieta z 1938r.

W 2009 podczas remontu dachu domu, w który w latach 30-tych wybudował przy ulicy Częstochowskiej Jan Liberka, znaleziono żeliwną płytkę, całą pokrytą rdzą. Plakietę oczyszczono i ukazał się taki widok.

Plakieta została odlana w gliwickiej hucie - Vereinigte Oberschlesische Hüttenwerke AG (do 1918r. znana była jako pruska Królewska Odlewnia Żelaza w Gliwicach).

Autorem modelu plakiety był gliwicki rzeźbiarz Peter Lipp. Plakieta ma charakter propagandowy/patriotyczny. Przedstawia ona gliwicki odcinek autostrady - Reichsautobhn. Autostrada ta była budowana była od 1934 do 1938r. (stąd data na plakiecie - 1938).

Mapa przedstawiająca górnośląski fragment autostrady

Biegła z Berlina do Bytomia. Odcinek Śląski - od Szobiszowic (dzisiaj dzielnica Gliwic) aż do Bytomia charakteryzował się: dużą ilością mostów, nawierzchnią biutemiczną lub kostką (większość autostrady zbudowana została z płyt betonowych).


Fragment autostrady na wysokości Mikulczyc

Na plakiecie widać także najprawdopodobniej kanał gliwicki - w 1934r. nazwany - Adolf Hitler-Kanal, a budowany w latach od 1933r. do 1940r.


Kanał gliwicki w roku 1938 (śluza)

Na plakiecie umieszczono cytat z Adolfa Hitlera: "Wir wollen nie vergessen dass aller Dinge Anfang nur in der Tat liegt", co można przetłumaczyć: "Nie chcemy zapominać, że początek wszystkiego (wszystkich rzeczy) leży tylko (wyłącznie, jedynie) w czynie".

Plakiety takie mocowało się na ścianie.

Taka sama plakieta - jest eksponowana na wystawie stałej w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego Muzeum w Gliwicach przy ul. Bojkowskiej 37.


Oddział Odlewnictwa Artystycznego Muzeum w Gliwicach

Na podstawie:
Informacja - Anna Kwiecień starszy kustosz/kierownik Działu Sztuki i Rzemiosła Artystycznego Muzeum w Gliwicach
Informacja - Roland Skubała
Informacja - Łukasz Łebek
http://mikulczyce-mikultschutz-klausberg.blogspot.com
https://marinagliwice.pl/historia/

Zdjęcia:
http://mikulczyce-mikultschutz-klausberg.blogspot.com
https://marinagliwice.pl/historia/
Zbiory prywatne - Łukasz Łebek
https://www.philipp-militaria.com
https://katowice.wyborcza.pl/katowice