Lubliniec - Ocalić od zapomnienia

Friedrich Dionysius von Jeanneret Beaufort

Friedrich Dionysius von Jeanneret Beaufort (właściwie - Denis Scipio Frans Frederic) - urodził się 14 marca 1717 w Chateau de Grandson (nad jeziorem Neuchâtel) w Szwajcarii. Jego ojcem był Denis Francois von Jeanneret Beaufort.


Chateau de Grandsonw połowie XVIII wieku

Friedrich swoje życie związał z armią pruską. Był uczestnikiem wojen śląskich - służąc najpierw w stopniu kapitana w 6 pułku huzarów hrabiego von Hoditz, a następnie w stopniu majora w 7 pułku huzarów Pawła Malachowskiego. Zaś armię opuścił w 1767r w stopniu oberstleutnanta.


Husarzy - po lewej 6 pułku, po prawej 7 pułku,
w obu służył Friedrich von Jeanneret

W 1755 ożenił się  z Elisabeth Henriette Therese von Wilczek (Welczek). W tym samym roku rodzi mu się córka - Carolina (Chartlotta) Barbara.

W 1766r. jego żona zostaje właścicielką Starych Tarnowic. W momencie śmierci - dwa lata później (14.09.1768) jest panią także na Szombierkach i w Orzegowie. Do tego jej własnością jest kopalnia odkrywkowa "Król Dawid" w Goduli. Po śmierci żony w spadku dobra te otrzymuje Friedrich jednak nie na długo, bowiem w 1774r. przepisuje je - jako wiano swojemu jedynemu dziecku - córce Carolinie Barbarze.


Pałac w Szombierkach, który był własnością rodziny Jeanneret

Rok po śmierci pierwszej żony w 1769r. Jeanneret żeni się po raz drugi, tym razem jego wybranką jest pochodząca z Zauditz (Sudice) - Engelberta Antonia Maria Freiin Henn von Henneberg.

W 1780r. Friedrich Dionysius von Jeanneret Beaufort (opisywany jako Herr Jeanneret) nabywa Molną. Zaś rok później w 1781r. kupuje od Feliksa von Stumera dobra lublinieckie. W jego skład wchodzą wówczas Lubliniec, oraz Bogdala, Draliny, Glinica, Jawornica, Kośmidry, Lubecko, Lisowice, Pietraszów, Steblów, Zborowskie, Pludry i Łagiewniki Wielkie. Dodatkowo posiada jeszcze Kochanowice, Taninę, Ciasne i Jeżową.

 
Zamek lubliniecki wg. Friedricha Bernharda Wernhera - XVIII wiek

Mocno angażuje się w budowę lub dokończenie budowy wielkich pieców i hut, a także kopalni na tym terenie. W tym czasie, za jego przyczyną powstają kopalnia żelaza w Koloni Lisów, huty w Brzegach i Stasiowym (przysiółki Zborowskiego), fryszernia w Lisowie, czy Taninie. Zaś na cześć Jeannereta - powstaje folwark Dionisen (dzisiaj część Kochanowic - Bizja).

Niestety energii i pieniędzy starczyło Jeanneretowi do 1783r. kiedy to część dominium lublinieckiego wraz z zamkiem sprzedał Franciszkowi Grotowskiemu, zaś drugą część Rudolfowi von Blacha.

Friedrich Dionysius von Jeanneret Beaufort zmarł 1791 w wieku 73 lat Szombierkach (zapewne w zamku swojej córki Caroliny).

Jest prawdopodobne, że Friedrich von Jeanneret miał jeszcze syna. Był nim urodzony w 1764r. Ferdinand Wilhelm von Jeanneret, który już w wieku 15 lat - w 1779r. wstąpił na armii pruskiej, podążając w ślady ojca. Początkowo służył w pułku husarskim von Wernera. W grudniu 1790 w Bytomiu wziął ślub z Karoliną von Tzelinską (w 1824r. wziął z nią rozwód). W czasie wojen z rewolucyjną Francją był adiutantem  Friedricha Ludwig Hohenlohe-Ingelfingen (późniejszego właściciela Koszęcina).

Friedrich Ludwig zu Hohenlohe-Ingelfingen,
u którego podczas wojen z rewolucyjną Francją,
Ferdinand Von Jeanneret był adiutantem

Brał udział w tłumieniu powstania wielkopolskiego w 1794r., które wybuchło na terenach Wielkopolski, a było inspirowane insurekcją kościuszkowską. Był uczestnikiem wojen napoleońskich, podczas których dosłużył się stopnia generalmajora (1813r).


Zwycięska dla Armii Północnej, w skład której wchodziły wojska pruskie,
Bitwa pod
Dennewitz nad wojskami napoleońskimi (1813),
w której brał udział Ferdinand von Jeanneret brał udział

Wielokrotnie odznaczany przez króla pruskiego - Fryderyka Wilhelma III. Ferdinand von Jeanneret zmarł bezpotomnie w Gorzowie Wielkopolskim w 1828r.

Na podstawie:
Szlachta na Górnym Śląsku - Aleksander Leszczyna
Encyklopedia ziemi oleskiej i lublinieckiej - Grzegorz Szyniec
Lubliniec z dziejów miasta na Górnym Śląsku - Jan Fikus
Wikipedia
https://www.genealogieonline.nl/west-europese-adel/I348594.php
http://www.christoph-www.de/ausgabe/39/ofb3k17930.html