Lubliniec - Ocalić od zapomnienia

Zakład Ekspoatacji Kruszywa w Cieszowej

55 lat temu w Cieszowej otwarto Zakład Eksploatacji Kruszywa (Przedsiębiorstwo Kruszyw Mineralnych i Lekkich w Cieszowej - nazwa z początku lat 70tych). Zakład został wybudowany kosztem 27 milionów zł w 1967r. Wówczas w zakładzie pracowało 67 osób. Prognozowane wydobycie miało wynosić 220 tyś ton, zaś złoża miały być eksploatowane przez 15 lat. Jeżeli dobrze się doszukałem - ostatnim złożem, z którego wydobywano żwir, było złoże Cieszowa VI, z którego zakończono wydobycie w 2012r.

Nowa płyta "Śląska"

W lutym 1967r. pojawiła się krótka notatka - zapowiadająca pojawienie się nowej płyty LP Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Jak doszukałem miała to być trzecia płyta z serii, a zatytułowana Śląsk The Polish Song And Dance Ensemble vol 3. Poprzednie płyty z tej serii pojawiły się w 1963 i 1964r.

Pojazdy mechaniczne w powiecie i pan Franciszek Klimek

Notatka znaleziona w Gazecie Lublinieckiej z 1967r. informuje o tym, że w powiecie lublinieckim jest już - 7.801 pojazdów mechanicznych. Liczba robi wrażenie jeżeli spojrzy się na ilość pojazdów zarejestrowanych w powiecie pod koniec 2020r. - a jest to 11.194. Jednak jak się dobrze wczytać to w 1967r. znaczną większość stanowiły motocykle - których było aż 5.582. Do tego w liczbie pojazdów mechanicznych były wliczone autobusy PKS, czy za pewne pojazdy PGR. Druga ciekawostka z tego krótkiego tekstu - to wspomnienie, że w powiecie pojawił się pierwszy mercedes benz 180d i należy do pana Franciszka Klimka. Pan Franciszek Klimek, z urodzenia krakowianin - był przez 25 lat związany z Państwowym Zespołem Pieśni i Tańca "Śląsk". Jest także poetą między innymi piszącym wiersze o kotach i psach. Poniżej jeden z jego wierszy:
 
Bo koty są dobre na wszystko:
na wszystko, co życie nam niesie,
bo koty, to czułość i bliskość
na wiosnę, na lato, na jesień.
A zimą, gdy dzień już zbyt krótki
i chłodnym ogarnia nas cieniem,
to kot - twój przyjaciel malutki,
otuli cię ciepłym mruczeniem.