Lubliniec - Ocalić od zapomnienia

Lisowice, wieś pod opieką św. Nepomucena

W centrum wsi Lisowice, nad rzeką, pośród drzew, stoi ufundowana przez mieszkańców murowana kaplica Jana Nepomucena z 1902 roku. Dawniej stała w niej figura św. Nepomucena (zakupiona i poświęcona w 1903r.), dzisiaj znajduje się tam jego obraz (namalowany współcześnie). W kapliczce jest także dzwon, zakupiony w 1902r. we Wrocławiu i nazwany na cześć św.Nepomucena. Od lat 60-tych w kapliczce odprawiano Msze św. W 1977r. odbył się tutaj pierwszy odpust ku czci św. Nepomucena.

W styczniu 1989r. Lisowice zostają ogłoszone samodzielną parafią pw. św. Nepomucena. W październiku tegoż roku ruszają prace przy budowie kościoła, który zostaje poświęcony 26 listopada 1994r. Oczywiście jego patronem zostaje św. Nepomucen. W kościele zostaje też umieszczona tuż obok krzyża - rzeźba św.Nepomucena z kapliczki.

 

W 2019r. z tyłu kościoła powstał Ogród św. Nepomucena, którego przesłaniem jest hasło "Będziesz miłował. Nie hejtował!". Ogród zawiera wyeksponowane łacińskie słowo "TACUI" co oznacza milczałem, a także 5 gwiazd, z których każda odpowiada jednej literce słowa. Miniaturowy most Karola, pod którym przepływa Wełtawa (oczywiście symbolicznie), a także figura św. Nepomucena. W ogrodzie znajdują  się liczne tabliczki z cytatami i sentencjami nt. dobrego i odpowiedzialnego używania mowy - mają stanowić bodziec do refleksji nad świadomym wypowiadaniem słów. Zasadzone w ogrodzie kwiaty symbolizują między innymi: flagę papieską, czy krew męczeńsko przelaną przez świętego.



Już w najbliższym czasie w ogrodzie zostanie umieszczony w specjalnej gablocie unikatowy medalion, a właściwie jego kopia o średnicy 50 cm (oryginał ma 4 mm średnicy). Medalion ten wydany został w setną rocznicę beatyfikacji św. Jana Nepomucena i pochodzi z Czech, z arch. praskiej. Na medalionie przedstawiony jest  sarkofag z katedry praskiej, stylizowany na kształt łódki, którą steruje anioł.


Medalion z wizerunkiem sarkofagu św. Jana Napomucena
Oryginał i kopię prezentuje ksiądz proboszcz Rafał Wyleżoł

Zdjęcia: ksiądz Rafał Wyleżoł, Piotr Serafin