Lubliniec - Ocalić od zapomnienia

Uroczysko Dąbrowa, Rzyce

Dziś okolice Koszęcina - Cieszowa, Irki, Rzyce - krajobraz kulturowy. W Rzycach zachowała się grobla stawu hutniczego. 30m w prawo był piec dymarski do wytopu rudy darniowej pozyskanej z uroczyska Dąbrowa i uroczyska Wilczarnia. Po dymarce pozostały ślady wyjałowionej ziemi koloru czerwonego oraz kawałki szlaki o żużle piecowe. Zainstalowane tu były kunszty wodne w postaci koła drewnianego nasiębiernego. Zainstalowane dmuchawy służyły do wytopu i wykuwania sztab. Na drzewach widać pnący się chmiel potrzebny kuźnikom do warzenia piwa.

Potok Boronowski w Rzycach
 
Na jednym ze zdjęć kapliczka znajdująca się na uroczysku Dąbrowa przy drodze Cieszowa Rzyce. Nazwa uroczyska zachowała się, gdyż jeszcze do XVI wieku rósł tu las dębowy, który został wykarczowany i posadzono w XIX wieku sosny. Drewno dębowe wypalano tu na węgiel drzewny, potrzebny do kuźnicy w Rzycach, umieszczonej nad Borowianką. Przychodzili tu węglarze, kurzoki - byli okopcyni i tak ich zwani albo - śmiyrusy. W Roździeński w poemacie Officina ferraria napisoł - "Każdy węgielnik tak się zachowywa, do onego kurzenia ma mieć achtel piwa ok 145 litrów".

Staw w uroczysku - Smugowe Łąki

W uroczysku Kaczmarzyca była downiyj knajpa w której hutnicy i kuźnicy przefajfcali dobytek i spotkała kara - knajpa sie zapadła.

Kapliczka na Uroczysku Kaczmarzyca

Autor tekstu i zdjęć: Czesław Tyrol